Misja, wizja i strategia
MISJA, WIZJA I STRATEGIA ROZWOJU
AKADEMII SZTUK TEATRALNYCH IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
W KRAKOWIE
DO 31 SIERPNIA 2024 r.
MISJA
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie to intelektualna wspólnota akademicka, która łącząc cele edukacyjne, artystyczne i społeczne dba o kształtowanie świata, w którym niezależna myśl, wrażliwość i empatia służą szerzeniu dobra i piękna. Za podstawową zasadę AST przyjmuje poszanowanie wolności każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia etnicznego, wyznania i orientacji seksualnej, a wolność rozumie jako odpowiedzialność za słowa i czyny.
Misją AST jest budowanie postaw odpowiedzialności za kulturę i współobywateli, rozpowszechnianie i przekazywanie tych postaw przyszłym pokoleniom poprzez kreowanie wzorców etycznych, respektowanie przyjętego systemu wartości oraz swobodę działalności artystycznej i naukowej. AST dąży do szerokiej rozpoznawalności w kraju i zagranicą.
WIZJA
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, powołana przez Juliusza Osterwę w 1946 roku, czerpie z najlepszych tradycji polskiej kultury; kształci przyszłych aktorów i reżyserów teatralnych ucząc ich samodzielnego myślenia i odwagi twórczych poszukiwań; skłania do podejmowania wyzwań wyobraźni i do dialogu ze współczesnością; otwiera na kreacje artystyczne wychodzące poza utarte schematy.
Uczelnia wychowuje przyszłych inteligentów i twórców do świadomego uczestnictwa w kulturze, zbudowanego na poszanowaniu tradycji; rozwija umiejętność wytyczania nowych szlaków artystycznych dla pożytku społeczeństwa polskiego i włączenia go w żywy dialog z kulturą światową.
STRATEGIA ROZWOJU
Podstawowym zadaniem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie jest prężny rozwój oferty dydaktycznej, prowadzenie badań naukowych i tworzenie projektów artystycznych odpowiadających na zmienne warunki i potrzeby współczesnego świata. Te wyzwania Akademii realizowane są poprzez tworzenie indywidualnych relacji między pedagogami a studentami, opartymi na zasadzie wzajemnego zaufania oraz autorytetu nauczających. Strategicznym celem Akademii jest utrzymanie statusu nowoczesnej jednostki edukacyjno-badawczej na miarę ambicji wspólnoty akademickiej i społecznych potrzeb.
Strategiczne kierunki działań AST to w szczególności:
W SFERZE ROZWOJU INSTYTUCJONALNEGO:
- umacnianie pozycji AST pośród publicznych uczelni artystycznych w Polsce,
- uzyskiwanie najwyższych kategorii w ocenach oraz utrzymanie uprawnień do nadawania stopni naukowych,
- wzmacnianie organizacyjnego ładu Uczelni i zaufania do działań podejmowanych przez władze Uczelni poprzez otwartą politykę informacyjną dla całej wspólnoty akademickiej.
W SFERZE ROZWOJU KADRY:
- zwiększanie liczby samodzielnych nauczycieli akademickich oraz harmonijny rozwój młodej kadry,
- podnoszenie kwalifikacji wszystkich pracowników Uczelni poprzez różne formy dokształcania, w tym osiągnięcie możliwości komunikowania się w języku angielskim,
- racjonalizacja zatrudnienia i dążenie do wyraźnej poprawy uposażenia wszystkich pracowników Uczelni oraz preferowanie w systemie płac pracowników o wybitnych osiągnięciach,
- przestrzeganie praw studentów i pracowników poprzez stworzenie systemu kontroli antymobbingowej i antyprzemocowej,
- przestrzeganie standardów etycznych w pracy pedagogicznej i artystyczno-badawczej oraz w relacjach całej społeczności uczelnianej.
W SFERZE KSZTAŁCENIA:
- doskonalenie jakości kształcenia przy jednoczesnym zapewnieniu sprzyjających warunków dla kształcenia indywidualnego osób wybitnie uzdolnionych,
- doskonalenie efektów kształcenia i wysokich kwalifikacji absolwentów poprzez badanie opinii studentów i losów absolwentów oraz dzięki wewnętrznemu systemowi monitorowania jakości kształcenia,
- pozyskiwanie nowych scen, pracowni i sal do ćwiczeń i rozwój ich wyposażenia.
W SFERZE BADAŃ NAUKOWYCH:
- intensyfikacja i ciągłe podnoszenie jakości projektów badawczych i działalności wydawniczej,
- współpraca z instytucjami kultury.
W SFERZE WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ:
- rozszerzanie i promowanie aktywności międzynarodowej w projektach pracowników naukowo-dydaktycznych i wymianie studentów.
W SFERZE PROCESÓW ZARZĄDCZYCH:
- opracowanie systemu intensywnej, ciągle aktualizowanej promocji Uczelni oraz jej absolwentów,
- poprawa jakości i dostępności bazy materialnej niezbędnej do prowadzenia prac badawczo-artystycznych, działalności edukacyjnej i zarządzania Uczelnią,
- doskonalenie struktury administracyjnej i poprawa sprawności zarządzania Uczelnią,
- kontynuowanie informatyzacji Uczelni, doskonalenie jej sieci informatycznej i maksymalizacja jej bezpieczeństwa,
- intensywne pozyskiwanie dodatkowych funduszy dla Uczelni przez jej władze i wszystkie jednostki,
- racjonalne wykorzystywanie istniejących obiektów, oszczędne gospodarowanie środkami przeznaczonymi na ich utrzymanie i eksploatację, dbanie o stan techniczny budynków Uczelni i ich estetykę, sprawną realizację przyjętych programów inwestycyjnych budujących infrastrukturę Uczelni.
W realizacji tej strategii Akademia Sztuk Teatralnych – zgodnie ze swoją wizją i misją – dąży do pozyskania nowych odbiorców kultury w drodze artystycznego przygotowania twórców teatru zdolnych do odpowiedzi na wyzwania współczesności.
Podmiot udostępniający: | Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie |
---|---|
Odpowiedzialny za treść: | Dorota Segda |
Wytworzył: | Dorota Segda |
Data wytworzenia: | 30.11.2020 |
Opublikował w BIP: | Iwona Kołodziejczyk |
Data opublikowania: | 25.10.2023 16:54 |
Ostatnio zaktualizował: | Magdalena Kaleta |
Data ostatniej aktualizacji: | 12.12.2023 15:23 |
Liczba wyświetleń: | 247 |